2011-11-03  "Wierchy do tańca i do różańca", czyli podsumowanie sezonu

Wierchy – do tańca i do różańca

No i zakończył się kolejny śpiewno-taneczny sezon dla Zespołu Pieśni i Tańca Wierchy im. Józefa Szczotki z Milówki. Był on naprawdę bardzo pracowity i rozpoczął się bardzo szybko, bo już w okresie świątecznym. Jak co roku „Wierchy” uświetniły Okres Bożonarodzeniowy koncertując w wielu miejscach i Kościołach (w Szarem i Kętach). Najważniejszy jednak i najbardziej wzruszający okazał się Koncert Kolęd w Kościele w rodzinnej Milówce, który miał miejsce 9 stycznia. Pojawiło się wielu przyjaciół i sympatyków Zespołu, aby wraz z członkami dzielić radość z okazji Bożego Narodzenia. Po koncercie członkowie prowadzili sprzedaż swoich płyt z kolędami, z których cały dochód został przeznaczony dla rodziny poszkodowanej w wyniku osuwiska w Milówce-Prusowie.

Tuż po zakończeniu okresu świątecznego Zespół nadal miał pełne ręce roboty. Członkowie już na początku lutego rozpoczęli intensywne próby do widowiska obrzędowego „Wesele w mieście Żywcu”, które zaprezentowane zostało na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Ważnym wydarzeniem nie tylko dla Zespołu, ale także dla całej Gminy Milówka była realizacja programu muzycznego „Bitwa na Głosy”, której uczestnikami byli nasi znani Milówczanie i jednocześnie byli członkowie Zespołu – bracia Golce. Tak więc i Zespół miał w tym swój udział, gdyż 14 lutego święty Walenty rozgrzał serca wszystkich zespolaków i wzięli oni udział w nagraniu do „Bitwy na Głosy” promującym ukochaną Milówkę.

Strzałem w dziesiątkę okazał się pomysł członków zespołu na zorganizowanie góralskiego balu karnawałowego, gdyż jak wiadomo Górole lubią dobrą zabawę. Zatem przy pomocy Gminnego Ośrodka Kultury jak i Ochotniczej Straży Pożarnej udało się zorganizować imprezę karnawałową „Ostatki z Wierchami”, która odbyła się 26 lutego, a cały dochód został przeznaczony na potrzeby Zespołu. Było gwarno i wesoło, były tańce i zabawy, a także kwaśnica, ziomnioki i miodonka, były walce z różami i czekoladami, jak również świniak do licytacji. Zabawa trwała do białego rana, a goście wychodzili z uśmiechami i obolałymi nogami. Mamy nadzieję, że ta impreza będzie od teraz na stałe wpisana w kalendarz dorocznych Milowieckich imprez.

Warto wspomnieć również, że nasze „Wierchy” to Zespół do tańca i do różańca. Jego sława dotarła aż do Krakowa, do samego kardynała Stanisława Dziwisza, gdzie członkowie zostali zaproszeni 5 marca na specjalną uroczystość i Mszę Świętą z okazji otwarcia Nowych Szlaków Papieskich. Zespół pojechał wraz z władzą gminy, czyli Wójtem a także dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury. Były śpiewy, granie i wspólna modlitwa.

Jak co roku „Wierchy” po ciężkich 40-stu dniach poszczenia, wzięły udział w procesji rezurekcyjnej w Niedzielę Wielkanocną, która wypadała 24 kwietnia. Barwna procesja dookoła milowieckiego Kościoła po raz kolejny udowodniła, jak bardzo Górole powierzają swe życie Najwyższemu.

Jednakże nic nie może się równać ze szczęściem, jakie spotkało nas dnia 1 Maja, kiedy w to wielkie narodowe święto, dwoje zasłużonych członków zespołu przysięgało sobie przed Bogiem miłość i wierność na całe życie. Była to chwila bardzo wzruszająca, gdyż cały Zespół został tego dnia zaproszony do Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Milówce, aby ubogacić swym śpiewem i obecnością tą zacną ceremonię. Było wzruszająco i uroczyście. Ponadto szczęśliwi nowożeńcy Magda i Bartek postanowili ofiarować pieniądze, podarowane zamiast kwiatów, na rzecz Zespołu. Dziękujemy i życzymy szczęścia i miłości na nowej drodze życia.

Nastała wiosna, wokół wszystko kwitło, budziło się do życia, a członkowie coraz więcej czasu i energii wkładali w pracę na próbach. A to na wspomniany już wcześniej Festiwal, a to na Jubileusz...a tu sezon nadchodził wielkimi krokami i mnóstwo propozycji koncertów zaczęło napływać do kierownictwa, to i na pojedyncze koncerty trzeba było się przygotować. Tak, tak... to nie było łatwe.. 10 czerwca „Wierchy” zatem uświetniły uroczystość 10-lecia Akademii, a właściwie Uniwersytetu Rolniczego, którego filia mieści się w Milówce. Zespół zaprezentował wówczas tańce i śpiewy z regionu mieszczan żywieckich, przygotowane w ramach obrzędu „Wesele w mieście Żywcu”. Natomiast 2 lipca Wierchy miały okazję dać występ w Żuradzie, k. Olkusza na festynie z okazji powitania lata. Zespół zaprezentował wtedy najbardziej żywiołową część tańców i śpiewów góralskich.

Bardzo ważnym aspektem działalności Zespołu jest jego wkład w promocję Gminy Milówka, czego przejawem jest wspieranie działań Gminnego Ośrodka Kultury w Milówce przy różnych okazjach. Jedną z takich okazji była tegoroczna impreza „Kulturalne spotkania – poznajmy się bliżej” we współpracy ze Słowackim miastem Krásno nad Kysucou. Odbyła się w weekend 16 - 17 lipca przy izbie regionalnej „Stara Chałupa” w Milówce, wtedy to również odbyło się otwarcie nowego budynku muzeum a także odsłonięcie rzeźby Józefa Szczotki – milowieckiego działacza, artysty i folklorysty, a przede wszystkim patrona Zespołu „Wierchy”. W ramach tej zacnej imprezy Zespół zaprezentował widowisko obrzędowe „Ocepiny Góralskie” - jest to fragment „Wesela Górali od Milówki”, którego autorem jest właśnie Józef Szczotka. Członkowie Zespołu poprowadzili również góralską biesiadę, która porwała zgromadzonych gości do tańca i śpiewu.

Aż wreszcie nadeszło wielkie wydarzenie, oczekiwane nie tylko przez zespoły, ale także sympatyków kultury ludowej, mowa oczywiście o dorocznym Tygodniu Kultury Beskidzkiej. Co roku w ramach tej wspaniałej imprezy „Wierchy” pokazują się nie tylko na jednej, ale kilku scenach TKB. Każdy zespolak może potwierdzić, że jest to wyjątkowy tydzień, niejako „wycięty z życia”, ponieważ z dnia na dzień jest albo występ, albo próba. W tym roku był to o tyle wyjątkowy czas dla „Wierchów”, że oprócz występów na scenach w Wiśle, czy Makowie to najważniejsza była żywiecka scena, gdzie odbywał się Festiwal Folkloru Górali Polskich, na który to zespół od prawie pół roku się przygotowywał. „Wierchy” zaprezentowały się 3 sierpnia ze swoim dopiętym na ostatni guzik „Weselem w mieście w Żywcu”. Tylko członkowie wiedzą, ile przygotowanie tego widowiska pochłonęło czasu, nerwów, potu i łez. A jednak opłaciło się, „Wierchy” otrzymały 3 miejsce, czyli Brązowe Żywieckie Serce i co najważniejsze, nominację na równie prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Była to ogromna radość i zaszczyt, zwłaszcza, że tuż przed festiwalem zaczęły się dziać pechowe rzeczy: a to muzyka nie grała jak trzeba, a to ktoś nogę zwichnął, albo stroje okazały się być niedopasowane. Naprawdę wiele pracy i zaangażowania włożyli w ten występ członkowie, a także kilka innych osób, które dobrowolnie ofiarowały swą pomoc, ale ile ich to kosztowało, wiedzą tylko oni.

Zakopiański Festiwal niestety nie był już tak udany i szczęśliwy, „Wierchy” nie wróciły z wymarzoną nagroda główną, jaką jest Złota Ciupaga, ale z wyróżnieniem za prezentację ciekawej mieszczańskiej obrzędowości i piękne stroje, w postaci nagrody jaką jest Góralska Parzenica. Lecz i tak nie było czasu, żeby się tym przejmować, ponieważ 27 sierpnia, tuż po festiwalu zespół obchodził swój 40-sty już Jubileusz. Członkowie zmęczeni po zakopiańskich, nocnych harcach i bardzo późnym powrocie, już od rana następnego dnia gromadzili się w siedzibie zespołu, żeby przygotować się jak najlepiej do jubileuszowego koncertu. Zaczął się on od uroczystej mszy w intencji członków, następnie odbył się korowód na stadion LKS w Milówce, gdzie była już przygotowana scena. „Wierchy” dały dwa koncerty, pierwszy był pokazem tańców i śpiewów Mieszczan Żywieckich, natomiast drugi, był prezentacją rodzimych, góralskich tańców i śpiewów. W międzyczasie na scenie prezentowały się również inne zaprzyjaźnione zespoły. Było wręczanie nagród, wspólna biesiada z byłymi i obecnymi członkami. Było dużo wspomnień, wzruszeń i radości. Jednym słowem Jubileusz 40-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Wierchy” im. Józefa Szczotki z Milówki można uznać za udany.

Wrzesień wcale nie okazał się zakończeniem sezonu dla naszego Zespołu, jak mogłoby się wydawać po tych jakże pracowitych wakacjach. Już w pierwszą niedzielę, 4 września, „Wierchy” reprezentowały Milówkę na Słowacji, w miejscowości Krásno nad Kysucou, gdzie odbywał się jubileusz 40-lecia działalności tamtejszego Zespołu „Drevar”. Kolejnym występem była prezentacja śpiewów i tańców Górali Żywieckich na imprezie „Pasterska jesień” w Kamesznicy 11 września.

Aby „odpocząć” od tego, jakże wyczerpującego sezonu, Zespół w dniach od 21. 09 – 26. 09. 2011r. uczestniczył w MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FOLKLORU w mieście Aleksandrovac w Serbii. Pierwszy koncert miał miejsce podczas „Vinogradskiego Pikniku” w mieście Aleksandrovac , poprzedzony paradą wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu. Kolejny koncert odbył się w Centrum Kultury miasta Brus. Zespół zaprezentował tańce i muzykę naszego regionu . Wielki aplauz oglądających świadczył o atrakcyjności prezentowanego przez zespół programu. Podczas pobytu członkowie mieli możliwość zwiedzenia muzeum wina, oraz miasteczka, w którym odbywała się główna impreza. Ponadto zespół został bardzo serdecznie przyjęty przez władze miasta oraz organizatorów festiwalu. Została również zorganizowana konferencja prasowa z prezydentem miasta dla wszystkich kierowników zespołów ,podczas której można było wypowiadać się na temat obecnego festiwalu, wyrażać własne zdanie na temat pobytu itp. Podczas pożegnalnej kolacji, każdy zespół, uczestniczący w festiwalu otrzymał złotą statuetkę oraz pamiątkowy dyplom.

Po powrocie z Serbii kierownictwo zarządziło przerwę w próbach i koncertach na okres prawie miesiąca, aby zespolacy mogli zregenerować siły i pełni zapału wrócić na kolejne próby i przygotowywać się do kolejnego sezonu.


Autor: Kinga Łagosz

: : powrót : :


strona główna | aktualności | historia | repertuar | nagrody | galeria | multimedia | kontakt | księga gości | skład zespołu
Wszelkie prawa zastrzeżone dla ZPiT Wierchy 2008 - 2021 © Made by Monty